Przejdź do treści
Waseit
← Wszystkie artykuły
Zdjęcie: SoyBreno / Unsplash
AEOGEO

Gemini wskazuje dentystę dla osób, które się boją, ChatGPT prawie nigdy

W 89 miastach ośmiu krajów Gemini powiązał strach przed dentystą z nazwanym gabinetem w 137 ze 178 odpowiedzi. ChatGPT zrobił to 3 razy.

137 ze 178

odpowiedzi Gemini, które wiążą strach przed dentystą z nazwanym gabinetem

Zespół Waseit29 października 20266 min czytania
W tym artykule
  1. Co zmierzyliśmy
  2. Który asystent mówi pacjentowi, który się boi, dokąd iść?
  3. Co to zmienia, jeśli to Ty prowadzisz gabinet
  4. A Twój gabinet - co mówią o nim asystenci?
  5. Czego to nie dowodzi

Krótka odpowiedź: zapytaj Gemini o najlepszych dentystów w swoim mieście, a najpewniej powie, kogo wybrać, jeśli się boisz. W 137 ze 178 odpowiedzi, zebranych w 89 miastach ośmiu krajów, powiązał strach przed leczeniem z gabinetem, który nazywa. ChatGPT zrobił to w 3 ze 178 odpowiedzi. Gdy w ogóle mówi o strachu, łącznie 12 razy, jest to zwykle ogólna rada: szukać gabinetu, który oferuje sedację.

Dla pacjenta, który się boi, to dwa różne doświadczenia. Jeden asystent podaje nazwę z obietnicą łagodnego podejścia. Drugi mówi, czego szukać, i zostawia wybór pacjentowi. A obietnica Gemini powstała bez przeczytania tego dnia ani jednej opinii: odpowiadał bez wyszukiwania w sieci.

3 ze 178

odpowiedzi ChatGPT, które robią to samo

120 ze 126

odpowiedzi Gemini po angielsku, które to robią, wobec 11 z 26 po francusku i 6 z 26 po portugalsku

Klient pyta o najlepszego dentystę. Gemini odpowiada też na jego strach i nadaje mu nazwę.

Co zmierzyliśmy

Osiem badań Waseit zadało te same dwa pytania kupującego o dentystów - najlepsi dentyści w mieście z listą rekomendacji, a potem najczęściej polecani wraz z uzasadnieniem - w 89 miastach: po 13 we Francji (30 lipca 2026), w Wielkiej Brytanii (31 lipca), w Brazylii (6 sierpnia) i w Stanach Zjednoczonych (13 września), następnie 11 w Kanadzie, 10 w Australii, 6 w Nowej Zelandii i 10 w Singapurze (16 października). Pytania zadano w języku kraju: po francusku we Francji, po portugalsku w Brazylii, gdzie indziej po angielsku. ChatGPT (gpt-4o-mini) i Gemini odpowiadały przez interfejsy programistyczne, bez wyszukiwania w sieci: po 178 odpowiedzi. Perplexity, który z założenia szuka w sieci, pytaliśmy we Francji, w Wielkiej Brytanii i w Brazylii: 78 odpowiedzi. Wybraliśmy każde zdanie mówiące o strachu przed leczeniem - pacjenci zestresowani lub nerwowi, fobia, strach przed dentystą, sedacja - i przeczytaliśmy wszystkie 159 fragmentów. Dwa dotyczyły sedacji przy zabiegu chirurgicznym, nie strachu, i zostały odrzucone. Następnie każdą odpowiedź zaklasyfikowaliśmy: czy wiąże strach z gabinetem, który nazywa, czy daje tylko ogólną radę?

Odpowiedzi o dentystach mówiące o strachu przed leczeniem, według kraju (badania Waseit, 2026).
KrajOdpowiedzi na modelGemini: mówi o strachuGemini: wiąże go z nazwanym gabinetemChatGPT: mówi o strachuChatGPT: wiąże go z nazwanym gabinetem
Wielka Brytania26262641
Stany Zjednoczone26242411
Kanada22212100
Australia20202040
Nowa Zelandia12111100
Singapur20181821
Francja26141100
Brazylia269610
Osiem krajów178143137123

Który asystent mówi pacjentowi, który się boi, dokąd iść?

Gemini, prawie za każdym razem, i z nazwy. W sześciu krajach anglojęzycznych, które zmierzyliśmy, powiązał strach przed dentystą z nazwanym gabinetem w 120 ze 126 odpowiedzi: ten gabinet to najlepszy wybór dla nerwowych pacjentów, tamten oferuje sedację pacjentom zestresowanym. Po francusku zrobił to w 11 z 26 odpowiedzi, po portugalsku w 6 z 26, często w odniesieniu do dzieci. W nieco ponad połowie tych odpowiedzi to samo zdanie powołuje się na opinie pacjentów lub reputację gabinetu. Tymczasem Gemini odpowiadał bez wyszukiwania w sieci: tego dnia nie przeczytano żadnej opinii. ChatGPT prawie nigdy. Mówi o strachu w 12 ze 178 odpowiedzi, a 9 razy jest to ogólna rada, na przykład by szukać gabinetu z sedacją. Gabinet nazwał z tego powodu 3 razy. Perplexity, który szukał w sieci, wspomina o tym w 2 z 78 odpowiedzi, za każdym razem przy nazwanym gabinecie. To samo pytanie dostaje więc od jednego asystenta nazwę z obietnicą łagodności, a od drugiego listę kryteriów.

Co to zmienia, jeśli to Ty prowadzisz gabinet

Jeśli dobrze opiekujesz się pacjentami, którzy się boją, asystent, który Cię za to wskazuje, nie czyta tego dnia Twojej strony: Gemini bez wyszukiwania powtarza to, czego nauczył się wcześniej. Napisz to więc tekstem na swojej stronie, w języku pacjentów: co dla nich robisz (dłuższa pierwsza wizyta, wyjaśnianie każdego kroku, sedacja, jeśli ją oferujesz, i kto ją wykonuje) oraz jak o to poprosić przy rezerwacji. Nie pisz tego, czego nie robisz: asystent, który powtarza deklarację, zamienia ją w obietnicę. Gdy Gemini szuka, jak w naszym audycie, czytelna strona jest tym, co może przeczytać. To rozsądne kroki, a nie dźwignie o znanym działaniu: nie zmierzyliśmy, czy taka strona sprawia, że gabinet jest częściej wymieniany. A jeśli Gemini mówi, że gabinet w sąsiedztwie to najlepszy wybór dla osób, które się boją, co mówi o Twoim? Audyt Ci to pokaże, pytanie po pytaniu.

A Twój gabinet - co mówią o nim asystenci?

Bezpłatny audyt Waseit zadaje ChatGPT i Gemini pytania, które wpisują Twoi pacjenci, w ich języku i dla Twojego miasta. W około 60 sekund zobaczysz ocenę w skali 0-100, gabinety wymieniane zamiast Ciebie, pytania, w których się nie pojawiasz, ton zdań, które Cię wymieniają, a gdy Gemini szukał w Google - strony, które naprawdę przeczytał. Jest bezpłatny, bez konta i bez karty; adres e-mail odblokowuje tylko nazwy konkurentów i plan działania. To datowane zdjęcie, a nie ranking: odpowiedzi zmieniają się z dnia na dzień i nie obiecujemy żadnej pozycji.

Czego to nie dowodzi

  • To odpowiedzi modeli przez ich interfejsy programistyczne, bez lokalizacji użytkownika; ChatGPT i Gemini odpowiadały bez wyszukiwania w sieci, Perplexity z założenia szukał i był pytany tylko w trzech krajach.
  • Każde pytanie zadano raz, między 30 lipca a 16 października 2026; ChatGPT to tu gpt-4o-mini, niekoniecznie model z aplikacji ChatGPT, a modele mogły się od tego czasu zmienić.
  • Nie sprawdzaliśmy, czy wymienione gabinety istnieją, oferują sedację lub łagodnie traktują zestresowanych pacjentów: mierzymy, co mówią asystenci, a nie czy to prawda.
  • Zliczenie opiera się na liście słów, czytanej zdanie po zdaniu. Szersza lista (zmartwiony, obawa, fobiczny) dodaje 4 odpowiedzi ChatGPT, wszystkie z ogólną radą, i 11 odpowiedzi Gemini, nie zmieniając wniosku.
  • To wydanie opisuje odpowiedzi asystentów; nie jest poradą medyczną.

Najczęstsze pytania

Jak znaleźć dentystę dla osób, które się boją?
Zapytaj bezpośrednio gabinet, co robi dla zestresowanych pacjentów: dłuższa pierwsza wizyta, wyjaśnienie przed każdym krokiem, sedacja i kto ją wykonuje. Gdy asystent nazywa gabinet najlepszym wyborem dla osób, które się boją, może to pochodzić z pamięci modelu, a nie z opinii przeczytanych tego dnia: sprawdź to w gabinecie.
Dlaczego Gemini i ChatGPT odpowiadają tak różnie?
Nie znamy przyczyny; zmierzyliśmy wynik. Przy tych samych dwóch pytaniach w tych samych 89 miastach Gemini powiązał strach przed dentystą z nazwanym gabinetem w 137 ze 178 odpowiedzi, ChatGPT w 3.
Jak sprawdzić, co asystenci mówią o moim gabinecie?
Zadaj im pytania swoich pacjentów albo uruchom bezpłatny audyt: w około 60 sekund pokaże, czy ChatGPT i Gemini Cię wymieniają, kogo wskazują zamiast Ciebie i w których pytaniach Cię brakuje. Bez konta, bez karty.
Skąd pochodzą te liczby?
Z ośmiu badań Waseit, zebranych między 30 lipca a 16 października 2026 we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Brazylii, w USA, w Kanadzie, w Australii, w Nowej Zelandii i w Singapurze: po 178 odpowiedzi o dentystach od ChatGPT (gpt-4o-mini) i Gemini oraz 78 od Perplexity, w 89 miastach.

Artykuł dnia, e-mailem

Najwyżej jeden e-mail dziennie. Wypisanie jednym kliknięciem. Adres służy tylko temu. Prywatność