Przejdź do treści
Waseit
← Wszystkie artykuły
Zdjęcie: appshunter.io / Unsplash
AEOGEO

Poza USA ChatGPT odsyła klientów do Yelp. Gemini nigdy

W 1364 odpowiedziach o firmach brytyjskich, francuskich i brazylijskich ChatGPT odsyła klienta do Yelp 266 razy. Gemini wymienia lokalne serwisy.

266 z 1364

odpowiedzi ChatGPT poza USA odsyła klienta do Yelp (19,5%)

Zespół Waseit14 października 20266 min czytania
W tym artykule
  1. Co zmierzyliśmy
  2. To samo zdanie w trzech językach
  3. Co pokazuje sam Yelp
  4. Co to oznacza dla Twojej firmy
  5. Czego to nie dowodzi

Krótka odpowiedź: zależy od modelu. Gdy ChatGPT mówi klientowi w Wielkiej Brytanii, Francji czy Brazylii, gdzie czytać opinie, wymienia Yelp w 266 z 1364 odpowiedzi: 113 z 462 we Francji, 89 z 488 w Wielkiej Brytanii, 64 z 414 w Brazylii, wszędzie niemal tym samym zdaniem, „Google, Yelp ou PagesJaunes”, „Google Meu Negócio, Yelp ou Facebook”. Gemini wymienia Yelp dwa razy, i za każdym razem w odpowiedziach, które trafiły do Birmingham w Alabamie. Zamiast tego wskazuje serwisy danego kraju, Checkatrade i Which? Trusted Traders, PagesJaunes, Doctolib i Planity, GetNinjas i Reclame Aqui, w 382 odpowiedziach wobec 187 u ChatGPT. W Stanach Zjednoczonych oba modele są zgodne: Yelp w 118 odpowiedziach ChatGPT i 149 Gemini, na 436.

2

odpowiedzi Gemini z Yelp poza USA, obie o Birmingham w Alabamie

382 wobec 187

odpowiedzi wymieniających serwis opinii z kraju klienta: Gemini, ChatGPT

Rada jest ta sama w trzech językach: Google, Yelp albo coś lokalnego.

Co zmierzyliśmy

Nasze cztery badania, ponownie przeczytane 13 października 2026: te same pytania kupującego („najlepsi hydraulicy w Lyonie”, „najczęściej polecani dentyści w Glasgow”), zadane w języku każdego kraju ChatGPT (gpt-4o-mini) i Gemini przez API, bez wyszukiwania w sieci i bez lokalizacji, w Wielkiej Brytanii (31 lipca 2026), we Francji (30 lipca), w Brazylii (6 sierpnia) i dla porównania w USA (13 września): 1364 odpowiedzi na model poza USA, 436 na model w USA. W każdej odpowiedzi szukaliśmy Yelp; serwisów opinii i katalogów z kraju klienta (Checkatrade, Which? Trusted Traders, Rated People i Yell w Wielkiej Brytanii; PagesJaunes, Doctolib, Planity i AlloVoisins we Francji; GetNinjas, Reclame Aqui, Habitissimo i OLX w Brazylii, między innymi); oraz serwisów działających tylko w USA (Healthgrades, The Knot, WeddingWire, Angi, HomeAdvisor, Thumbtack, Better Business Bureau). Trustpilot, Google i Facebook, które działają wszędzie, nie liczą się po żadnej stronie. Detektory przetestowaliśmy najpierw na sformułowaniach, które muszą wychwycić, i takich, które muszą przepuścić: „Blink Brow Bar (BBB)” to londyńskie studio brwi, nie Better Business Bureau, a Houzz ma serwisy europejskie. Potem przeczytaliśmy każdą odpowiedź poza USA wymieniającą Yelp lub serwis amerykański: 275. Każda z 272 odpowiedzi ChatGPT to rada dla klienta; żadna nie mówi, że wymieniona firma jest oceniana na Yelp. Wszystkie 3 Gemini są w odpowiedziach opisujących Birmingham w Alabamie, a nie brytyjskie miasto.

Poza USA, według kraju i modelu: odpowiedzi z Yelp, z lokalnym serwisem, z serwisem z USA.
Kraj i modelOdpowiedziWymieniają YelpWymieniają lokalny serwisYelp bez lokalnego serwisuWymieniają serwis z USA
Wielka Brytania, ChatGPT48889496313
Wielka Brytania, Gemini488212722
Francja, ChatGPT46211366591
Francja, Gemini462014100
Brazylia, ChatGPT4146472371
Brazylia, Gemini414011400
Razem, ChatGPT1 36426618715915
Razem, Gemini1 364238222

To samo zdanie w trzech językach

Rada ChatGPT o opiniach to szablon. Po francusku brzmi „consulte des sites comme Google, Yelp ou PagesJaunes”, po portugalsku „utilize plataformas como o Google Meu Negócio, Yelp ou Facebook”, w Wielkiej Brytanii „Google, Yelp or Trustpilot”. W 159 z jego 266 odpowiedzi z Yelp obok nie pojawia się żaden serwis z kraju klienta. Szablon niesie ze sobą inne amerykańskie serwisy: 8 z 26 odpowiedzi ChatGPT o brytyjskich fotografach ślubnych odsyła pary do The Knot lub WeddingWire, brytyjscy dentyści trzy razy dostają Healthgrades, ślusarze i hydraulicy Angie's List lub Thumbtack, elektryk z Île-de-France HomeAdvisor, a elektryk z São Paulo Thumbtack. Gemini wymienia kraj: Planity dla francuskich salonów w 30 odpowiedziach (ChatGPT: żadnej), Which? Trusted Traders w 37 odpowiedziach brytyjskich (ChatGPT: jednej), Reclame Aqui w 43 brazylijskich (ChatGPT: 11). Różnica nie jest bezwzględna: ChatGPT wymienia Rated People i Habitissimo częściej niż Gemini. A jedyne dwie wzmianki Gemini o Yelp poza USA pochodzą z odpowiedzi, które umieścił w Alabamie, gdy pytano o Birmingham, opisanych w naszym poprzednim wydaniu.

Serwisy wymieniane przez każdy model, odpowiedź po odpowiedzi, według kraju.
Serwis (kraj)ChatGPTGemini
Yelp (Wielka Brytania)892
Yelp (Francja)1130
Yelp (Brazylia)640
Checkatrade (Wielka Brytania)3170
Which? Trusted Traders (Wielka Brytania)137
Rated People (Wielka Brytania)206
PagesJaunes (Francja)4962
Doctolib (Francja)1526
Planity (Francja)030
GetNinjas (Brazylia)3655
Reclame Aqui (Brazylia)1143
Habitissimo (Brazylia)3428

Co pokazuje sam Yelp

Serwisy Yelp dla konsumentów we Francji i w Brazylii, yelp.fr i yelp.com.br, działają. Jego serwisy dla firm w tych dwóch krajach i w Wielkiej Brytanii, biz.yelp.fr, biz.yelp.com.br i biz.yelp.co.uk, odwiedzone 13 października 2026, przekierowują wszystkie na tę samą angielską stronę business.yelp.com, zatytułowaną „Yelp for Business: Free and paid advertising solutions”. Nie mierzyliśmy, ile opinii ma na Yelp firma francuska czy brazylijska, tylko jak często asystent wysyła tam klientów.

Co to oznacza dla Twojej firmy

Sprawdź, dokąd każdy asystent wysyła Twoich klientów. W Wielkiej Brytanii, Francji czy Brazylii rada ChatGPT często brzmi „Google, Yelp albo…”: wyszukaj swoją firmę na Yelp, a jeśli istnieje strona, przejmij ją i sprawdź adres, godziny i zdjęcia; jeśli jej nie ma, klient wysłany tam nie znajdzie żadnej Twojej strony. Aktualizuj profil na platformach swojego kraju, PagesJaunes, Doctolib czy Planity, Checkatrade czy Which?, GetNinjas czy Reclame Aqui: tam Gemini wysyła ludzi. I Google wszędzie: oba modele wymieniają go częściej niż jakikolwiek inny serwis. Nic z tego nie gwarantuje, że zostaniesz wymieniony.

Czego to nie dowodzi

  • To odpowiedzi modeli przez API, bez wyszukiwania w sieci i bez lokalizacji użytkownika: tak pyta nasz audyt. Aplikacje z włączonym wyszukiwaniem mogą wymieniać inne serwisy.
  • Policzyliśmy wymieniane serwisy, a nie to, ilu ludzi używa Yelp we Francji czy w Brazylii, ani ile opinii mają tam firmy.
  • Lista serwisów każdego kraju jest nasza i może jakiś pominąć; była taka sama dla obu modeli.
  • Jedno przejście na pytanie, zebrane między 30 lipca a 13 września 2026. Modele od tego czasu się zmieniły.

Najczęstsze pytania

Czy ChatGPT poleca Yelp poza Stanami Zjednoczonymi?
Często. W naszym pomiarze ChatGPT wymienia Yelp w 266 z 1364 odpowiedzi o firmach w Wielkiej Brytanii, Francji i Brazylii: 113 z 462 we Francji, 89 z 488 w Wielkiej Brytanii, 64 z 414 w Brazylii, zawsze jako miejsce do czytania opinii. Gemini wymienia go dwa razy, w dwóch odpowiedziach opisujących Birmingham w Alabamie.
Jakie serwisy wymienia zamiast tego Gemini?
Te z kraju klienta: Checkatrade i Which? Trusted Traders w Wielkiej Brytanii, PagesJaunes, Doctolib i Planity we Francji, GetNinjas i Reclame Aqui w Brazylii. Gemini wymienia lokalny serwis opinii w 382 z 1364 odpowiedzi, ChatGPT w 187.
Czy europejska lub brazylijska firma powinna przejąć swoją stronę na Yelp?
Jeśli ChatGPT wysyła tam klientów, warto sprawdzić, czy strona istnieje i czy adres, godziny i zdjęcia są poprawne. Aktualizuj też profile na platformach kraju, bo tam Gemini wysyła ludzi. Nie gwarantuje to wymienienia.
Skąd pochodzą te liczby?
Z czterech badań Waseit (USA, Wielka Brytania, Francja, Brazylia), zebranych między 30 lipca a 13 września 2026: odpowiedzi ChatGPT (gpt-4o-mini) i Gemini przez API. Każdą odpowiedź poza USA wymieniającą Yelp lub serwis amerykański, łącznie 275, przeczytaliśmy ręcznie 13 października 2026.

Artykuł dnia, e-mailem

Najwyżej jeden e-mail dziennie. Wypisanie jednym kliknięciem. Adres służy tylko temu. Prywatność